תכנון הנדסי / מדידות הנדסיות

צריכים מיפוי הנדסי תלת מימדי לבניין רב קומות?

או השאירו לנו הודעה

משרד סישר מיפוי והנדסה- מודדים מוסמכים בוגרי הטכניון, מספק שירותי מדידה הנדסיים לבניינים רבי קומות, מייצרת מודלים תלת מימדיים ועובדת עם רחפני צילום וענן נקודות.

מדידות הנדסיות, הנקראות גם תכנון הנדסי, הן מרכיב מרכזי בביצוע פרויקטים הנדסיים מורכבים. תפקיד המודד בפרויקט הוא לספק לקבלן את כל הנתונים הנדרשים לביצוע התכנון בשטח באופן מדויק.

מאמר זה עוסק במכלול הבדיקות הטכניות והכלכליות שנעשות על שטח בניה לאיסוף נתונים ראשוניים הדרושים לפיתוח, תכנון ועיצוב מחדש של מבנים.

מדידה הנדסית קודמת לכל סוגי הבניה (תעשיה, דיור, צנרות, תחבורה, כבישים ועוד). אופיין של מדידות הנדסיות תלוי בסוג הבניה ובמידת החקירה שכבר נעשתה לאזור שבו היא נעשית.

ככלל, מחקרים לבחירת אתר הבניה וביסוס כלכלי לבניה המתוכננת נערכים לפי סקרים טכניים. במקרה של בניית מבנה תעשייתי, למשל, נדרש לבדוק מעבר לבעיות הלוגיסטיות, זמינות עובדים ומשאבים פיזיים בסיסיים כמו חומרי גלם. יש לוודא שלמפעל תהיה אפשרות צמיחה, מה שמגדיל את ההזדמנות ליצור עבודה משותפת עם מפעלים אחרים ושימוש במתקני תחבורה קיימים.

תוכנית מדידה הנדסית אמורה לשמור על הסביבה ועל היעילות, להבטיח שהמדידה עצמה או הבניה לא יפגעו בטבע שמסביב למפעל ולצמצם את רמת הפגיעה כמה שניתן.

מכלול הבדיקות כולל חקר תנאים טופוגרפיים, גיאולוגיים, הידרולוגיים ומטאורולוגיים באזור הבניה. מודדים אם ניתן להשיג חומרי בניין מקומיים, אוספים נתונים גולמיים ליצירת התוכנית ובודקים אם יש מקומות שבהם צריך להתפשר על המצב הקיים.

מדידות הנדסיות בדרך כלל מתבצעות בשלב אחד, אך למקרה הבא יש אופי מיוחד: כאשר יש לבצע מדידה הנדסית לכבישים מהירים, מסילות ברזל, צינורות גז וקווי תקשורת, היא מתבצעת בשני שלבים בגלל הבעיות הטכניות שנוצרות בדרך, כמו ירידה באיכות הפרטים וסטייה מהמידות. אלה בעיות שכיחות ועבודות מדידה אלו נעשות בדרך כלל ע"י המדינה.

תקופת המדידה מופרדת בין העבודה בשטח והעבודה במחשב. במהלך תקופת ההכנה, אוספים את הנתונים החיוניים על השטח, הם נלמדים בדקדקנות ונשלחים לקבוצת המודדים להבטחת איכות. במהלך עבודת השטח נעשות עבודות גיאודטיות וטופוגרפיות המאופיינות בקידוחים ועבודות תשתית אחרות.

לאחר מכן, במשרד, מרכיבים בצורה שיטתית מפה טופוגרפית מהחתכים הגיאולוגיים ומאפייני האקלים שנלקחו מהשטח של אתר הבניה. השימוש במתודולוגיה אחידה וריכוז עבודה גבוה מגביר את מהירות התכנון ההנדסי, משפר את איכותו ומוזיל את עלותו.

מדידת שטחים אזרחיים

מדידה לצורכי בניה אזרחית עוסקת בהנחת נקודות ייחוס ונקודות ציון שינחו את בנייתם של מבנים חדשים, כמו מפעלים או בניינים רבי קומות. נקודות ציון אלו בדרך כלל ממופות במערכות GPS הנבחרות מראש ע"י מנהל הפרויקט.

מדידות הנדסיות מהוות כ-60 אחוזים מסך כל עבודת המדידה המבוצעת, והן ללא ספק המומחיות של המודד המודרני.

המטרות של מדידה לצורכי בניה

  1. יצירת גבולות אופקיים ואנכיים ברורים שאנשי הבניה יכולים להשתמש בהם בצורה מדויקת ויעילה למיקום מבנים או עבודות עפר.
  2. ביקורת שוטפת של גבולות הפרויקט ביחס להתקדמותו יחד עם בדיקה תקופתית כדי להבטיח עמידה במידות התכנון הראשוניות.
  3. סיפוק מפה בסיום הפרויקט, שמציגה את מיקום התצורה הסופית תוך שילוב כל השינויים בתכנון הפרויקט.

חברת סישר מיפוי והנדסה מספקת שירותי מדידה הנדסיים לבניינים רבי קומות, מייצרת מודלים תלת-מימדיים ועובדת עם רחפני צילום וענן נקודות.

דילוג לתוכן