תפקידה של חברת המדידות בתוך הפרויקט

תפקידה של חברת המדידות בתוך הפרויקט

אחד הדברים החשובים בעת פרויקט בניית בניין מעבר לפיתוח, תשתיות ועבודות העפר זה המדידות עצמן. המדידות חייבות להיות מדויקות ומפוקחות בצורה צמודה והדוקה מצד הרגולטור כדי לעמוד בסטנדרטים הנדרשים במהלך העבודה בפרויקט הבנייה. חברת המדידה אשר מספקת שירותי מדידה לשטחים המיועדים לבנייה או פיתוח חייבת מודד מוסמך בהתאם לפוקדת המדידות עם ניסיון בתחום ובהשכלה רלוונטית. המודד המוסמך נשכר על ידי חברות המדידה ולא על ידי היזם או הלקוח אלא על ידי חברת המדידה. המודד המוסך עובד בצמוד לאדריכל הפרויקט וקבלן הפרויקט יחד בשיתוף פעולה לאורך תהליך הבנייה.

מהי חברת המדידות?

חברת המדידות היא חברה אשר מספקת שירותי מדידה לשטחים שונים המיועדים לבנייה או פיתוח. בטרם הקמת מבנה יש צורך במודד מוסך שיבדוק את מידות ויראה עם אין טעויות או חריגות בהתאם לפרויקט הבנייה עצמו. המודד המוסמך אשר עובד בצמוד לאדריכל הפרויקט וקבלן הפרויקט מדווח לחברת המדידות על המדידות ותקינותן, אם הוא רואה חריגה כלשהי או שגיאה במדידות הוא מדווח לחברת המדידות וכן בודק בעצמו בהתאם לכללי המדידות בפרויקט בנייה.

מהו תפקידה של חברת המדידות בתוך פרויקט הבנייה?

חברת המדידות מעניקה שירותי מודד מוסמך עם אדריכל הפרויקט וקבלן הפרויקט לאורך כל תהליך הבנייה. במהלך תהליך הבנייה מבוצעות מדידות שטח וישנם שלושה שלבים חשובים שחברת המדידות חייבת להיות נוכחת בהם וללוות את פרויקט הבניה עם מודד מוסמך. שלבים אלה כוללים:

שלב התכנון הפרויקט – בשלב זה חברת מגיעים השרטוטים של שטח הבנייה אל שולחן חברת המדידות. שרטוטים אלה כוללים: טופוגרפיה, גבהים, שיפועים, מרחבים ועוד. בהתאם לכך מנתחת חברת המדידה את הנתונים ובהתאם לכך הנתונים הופכים לתוכנית ממוחשבת שעל פיה פועלים.

שלב הביצוע הפרויקט – בשלב זה חברת המדידות מבצעת סימונים בהתאם לתוכנית הבנייה ובודקת שהפרויקט אכן מתבצע בהתאם ובצורה נכונה בהתאם למידות שבוצעות ושאין חריגות או טעויות אשר יכולות להשפיע על הפרויקט עצמו.

שלב העשייה של הפרויקט – בשלב זה חברת המדידות מספקת מדידות לצורך רישום אשר נבנה בהתאם תשריטים והמפות.

כל אחד מהשלבים הוא בפני עצמו ואין לדלג בין השלב אלא לעבור שלב שלב בהתאם לכללי המדידות והבנייה של הפרויקט.

על מה חשוב להקפיד בעת בחירת חברת מדידות?

בחירת חברת מדידות היא משימה חשובה אשר דורשת בדיקה קפדנית של מספר חברות מדידה כדי לבחור את החברה המתאימה. בעת בחירת חברת מדידות חשובה לבדוק שהחברה אמינה ומהינה ושאפשר לסמוך עליה, בנוסף לכך חשוב שהיא תהיה מקצועית בתחומה ובעל ניסיון של שנים בתחום. כמו כן, חשוב לבדוק שהחברה מעסיקה, מודדים מוסמכים ומורשים בתחום עם ניסיון, העסקת מודד מוסמך היא קריטית לתהליך תקין ואיכותי.

כמה עולים שירותי מדידה?

עלות שירותי מדידה שונה בהתאם לפרויקט בנייה וכן בהתאם לפרמטרים שונים כמו האזור שבו מתבצעת הבנייה, היקף פרויקט עצמו, הגודל של תא השטח למדידה, מורכבות המדידה, מורכבות הטופוגרפיה של האזור, השלבים שחברת המדידות משתתפת ועוד. אך לא רק פרמטרים אלה משפיעים על מחיר המדידה אלא גם רמת המקצועיות של החברה, שם החברה והביקוש לחברה משפיעים גם הם על מחיר שירותי המדידה. ככל שהחברה בעלת מוניטין גבוה ומקצועית המחיר יהיה גבוה יותר.

יתרונות מודד מוסמך

למודד מוסמך ישנם לא מעט יתרונות על פני מודד שאינו מוסמך. יתרונות אלה כוללים:

מקצועיות המודד – מודד מוסמך מקצועי הוא מודד שיעשה את העבודה שלו בצורה הטובה ביותר. המדידה שלו תהיה מדויקת ואיכותית ותעשה באמצעות עזרים טכנולוגיים ומקצועיים בהתאם לאמצעים שמשתמשים בהם המודדים המקצועיים.

ניסיון המודד – ככל שהמודד המוסמך הוא בעל ניסיון כך עבודתו היא באיכות גבוהה יותר וללא חריגות, טעיות או נזקים למבנה.

רישיון רשמי – מודד מוסמך הוא מודד שיש לו רישיון רשמי ושהוא עמד בכל הבחינות בהצלחה וקיבלת תואר אקדמאי וכן הוא רשום באתר מרכז המיפוי בישראל כמודד מוסמך.

אין טעויות בעבודה – מודד מוסמך הוא מודד שלא נמצא אצלו טעויות או חריגות שונות במדידות הבנייה ושאפשר לסמוך על עבדותו המדויקת לאורך כל תהליך הבנייה.

הודות ליתרונות אלה אפשר לקבל תוצאות מדויקות וטובות יותר וכן לסמוך על מהימנות התוצאות של המודד המוסמך.

שיתוף
דילוג לתוכן