מודד מוסמך - כל מה שאתם צריכים לדעת

סישר מיפוי והנדסה, משרד מודדים מוסמכים בוגרי הטכניון, משתמש בשיטות המתקדמות ביותר, הכוללות צילומי אוויר ומידול ע"י רחפנים, הכנת תוכניות, סריקות ומידול תלת מימדי, ליווי פרויקטים ומדידה ימית. 

מודד מוסמך הוא בעל מקצוע המתמחה במדע הגאודזיה. מדע זה עוסק בהגדרת הגודל, הצורה ושדה הכבידה של כדור הארץ באמצעות מתמטיקה פיזית. למעשה, מקצוע המדידה משתמש במדע זה על מנת לקבוע תשתיות ולהתבסס עליהן עבור מיפוי. אנו מציעים לכם שירות מדידה מקצועי בשימוש הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם היום.

עבודתו של המודד כוללת לייזר ופוטוגרמטריה ספרותית, חישה מרחוק, מדידות הנדסיות וביצוע טופוגרפיות.
כל פרויקט הנדסי ותכנוני מתנהל בהתאם לתוכנית המדידה שהוגדרה לו, לכן המדידה חייבת להיות מדויקת וחדה, מפני שהיא מהווה את "גבולות הגיזרה" של הפרויקט מתחילתו ועד סופו.

לפני כל פרויקט מבצעים מדידות לצרכי תכנון. במהלך הפרויקט, המודד מבצע ביקורת על המידות שהגדיר ובסופו הוא מגיע שוב כדי לסייע בהכנת רישום במרשם המקרקעין (טאבו).

או השאירו לנו הודעה

לימודים והכשרה של מודד מוסמך

כדי לקבל את ההסמכה הנדרשת, כל מודד נדרש ללמוד הנדסת מיפוי וגיאו-אינפורמציה בטכניון במשך ארבע שנים, לעבור התמחות במשך שנתיים ולהוציא רישיון מדידה דרך "המרכז למיפוי ישראל" אחרי ראיון ומבחן. אורכו של התהליך הוא בין חמש לשש שנים, ומקצועות הלימוד נחשבים בין המאתגרים שבמקצועות ההנדסה.

מודד מוסמך יכול להיות נציג ממשלתי, אדם פרטי או עובד שכיר.

איך בוחרים מודד?

מודד מוסמך הוא היועץ החשוב ביותר בתכנון הבית, ולכן עליו להיות אמין, מקצועי ומדויק. אפשר למצוא מודד מוסמך בצפון אצלנו בחברת סישר מיפוי והנדסה בע"מ. אתם מוזמנים להתייעץ איתנו כדי לגלות איך אנחנו יכולים לעזור לכם בליווי מודדים מוסמכים בוגרי הטכניון.

בנוסף, השאיפה היא גם למצוא מודד מוסמך שיהיה בעל הביטוחים המתאימים כדי לכסות את עצמכם מבחינה משפטית. תוכניות לצרכי רישום הן קריטיות, במיוחד בשלבים הראשוניים בתכנון, ובלעדיהן לא ניתן להתקדם בתכנון ובבניית הבית.

יועץ מדידה

יועץ מדידה הוא מודד מוסמך, שתפקידו להכיר את השטח בדיוק רב על מנת שיוכל לאשר את התחלת הבנייה. המדידה מתחילה על ידי בניית מפה טופוגרפית הכוללת את מיקום החלקה, תוואי השטח וגבולותיו. לאחר מכן, היועץ שבנה את המפה הטופוגרפית לחלקה ירשום או יפקח על רישום הפריטים שמכילה האדמה. בתחתית המפה צריך להיות רשום שמו של המודד, מספר הטלפון שלו, מספר הרישיון וחתימה מקורית. תוקפה של המדידה הוא חצי שנה.

חשיבות תפקידו של המודד

תפקידו של המודד בפרויקטים הנדסיים היא ללוות את התהליך מתחילתו ועד סופו. המיפוי מביא את השטח, כולל גבולותיו ועצמיו לשולחנו של מתכנן הפרויקט. דיוק ואיכות המיפוי הן בעלות חשיבות קריטית לתכנון הפרויקט, שכן טעויות בו עלולות לגרום לנזקים חמורים (כספיים ובטיחותיים). בנוסף, המודד אחראי לסמן צירי כבישים, בדיקת שיפועי זרימת מים וניקוז, קווי חשמל וכן הלאה שנמצאים בשטח או בקרבתו.

יכולותיו של המודד חשובות בתהליך ההנדסי, ועליו להבין היטב את תוכן הפרויקט. המודד צריך לקשור את מדידות הביצוע לרשת GIS ולהקפיד על כך שההנחיות יבוצעו בהתאם כדי להימנע מחריגות בנייה. על המודד להכין תוכניות רישומיות שמטרתן למפות את מיקום הגבולות והחלוקה הפנימית.

תוכנית זו מוגשת לאחר מכן ל"מרכז למיפוי ישראל" והם מאשרים שהתכנית "כשרה לרישום". חותמת זו מהווה אסמכתא משפטית ברישום המקרקעין, מכאן מסתמן כי למודד אחריות כבדה וכך גם ניתן ולהבין מדוע הכשרתו ארוכה ומפרכת מאוד. חובה על כל יזם ומנהל פרויקט לוודא שהמודד שהם עובדים איתו הוא בעל רישיון מדידה בתוקף.

מקצועו של המודד מוצנע בדרך כלל בפרויקטים הנדסיים ובפעילות ועדות תכנון. עם זאת, פרויקטים יכולים לקום או ליפול בידי המודד המופקד על ביצועם.

מהי מפה טופוגרפית?

מפה ערוכה בקנה מידה נקוב המראה את התכסית, התבליט והתשתית הטופוגרפית בשטח קרקע בגבולות שניתנו וחתומה על ידי מודד מוסמך. רק מודד מוסמך שקיבל הסמכה מ"המרכז למיפוי ישראל" רשאי לבנות מפה טופוגרפית לצרכים שונים (היתרי בנייה, תוספת בנייה, חריגת שכנים, חלוקת קרקע בין שותפים, סימון בניין עתידי וכו').

כיצד מתבצעת המדידה?

כיום קיימת טכנולוגיה חדשנית שמצמצמת את השפעת הגורם האנושי בתהליך המדידה ומצליחה לייצר נתוני מדידה מרשימים ומדויקים. לדוגמה, כיום אפשר למדוד שטח בעזרת לוויין בגובה 20,000 ק"מ בדיוק של 2-3 ס"מ.

מתי נצטרך את שירותיו של המודד?

קשה לחשוב על תכנון מודל הנדסי ללא מודד מוסמך וכליו הטכנולוגיים. בנייה וחלוקה מצריכות מידות שעל בסיסן ייכתב דו"ח הבנייה שיהפוך לבסוף למבנה פרטי, מסחרי או ממשלתי.

  • כאשר מתכננים לבנות בית, קודם כל יש לדאוג להיתר בנייה ומיד לאחר מכן למפה טופוגרפית. על המפה להגדיר היכן ייבנה הבית, ונדרש לאפיין את השטח והתשתיות הנמצאות באזור. את המדידות מאיירים על מפה שצריכה להיות חתומה על ידי מודד מוסמך בלבד. מפה זו תשמש את בעל השטח בהמשך.
  • כדי לשנות מבנה קיים, כמו הוספת פרגולה או ביצוע תמ"א 38, יש צורך בשירותי מדידה כדי לקבוע את גבולות האזור שאותו נדרשים לשנות. כמו כן, יש להיעזר במודד גם לעבודות תשתית כדי לקבוע מיקום של קידוחים והנחת צינורות.
  • כשנדרש ייעוץ בנושא מדידה, המודד בונה מפה טופוגרפית, מפקח על הרישום או רושם בעצמו את כל מה שנמצא בשטח הנמדד, כמו: רשת חשמל, קווי מים, מדרכות, תשתיות תת קרקעיות וכבישי גישה וקווי הגובה לפי הגדרות המדיניות של "המרכז למיפוי ישראל". תוקפה של המפה הטופוגרפית הוא שישה חודשים.

משרד סישר מיפוי והנדסה, משרד מודדים מוסמכים בוגרי הטכניון, משתמש בשיטות המתקדמות ביותר, הכוללות צילומי אוויר ומידול ע"י רחפנים, הכנת תוכניות, סריקות ומידול תלת מימדי, ליווי פרויקטים ומדידה ימית.

דילוג לתוכן