מדידה תת ימית למאגרי מים, מכשיר מדידה ימית

צריכים מיפוי תת ימי למאגר מים?

יש לכם פרויקט ואתם צריכים מודד מוסמך? השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר מהירה

משרד סישר מיפוי והנדסה- מודדים מוסמכים בוגרי הטכניון, מספק שירותי מדידה תת ימיים למאגרי מים בעזרת מכשירים מתקדמים, ומדידת שטחים ומבנים בעזרת מערכות צילום ומדידה מתקדמות.

מדידת תת ימית למאגרי מים היא רק חלק אחד מתהליך התיעוד, שתוצאותיה יוצרות את הבסיס שעליו בונים את התכנון. המטרה היא ליצור מחדש את האתר במודל תלת מימדי בצורה המדויקת ביותר וללא טעויות. לשם כך צריכים את שירותיו של מודד מוסמך.

בעוד שתהליכי המדידה היבשתיים הם סטטיים, מדידה ימית היא דינמית מכיוון שהיא נעשית על גבי סירה שנעה במים. מדידה ימית נעשית בעזרת מכשירים עם גלי קול, המודדים את עומק המים ע"י חישוב מהירות אלומת קול מהמכשיר לקרקעית ובחזרה.

מדידה ימית לאגמים או גופי מים מכל הסוגים נקראת מיפוי בתימטרי, ובעזרת מכשיר מיוחד העובד על גלי קול ניתן למדוד את עומק המים ע"י שליחת אות אקוסטי. אות זה אינו מתורגם לתמונה כמו שנוצרת ע"י מכשיר בתימטרי רב-גלי (Multi Beam).

הצורך במכשיר חד גלי (Single Beam Eco Sounder)

אפילו שטכנולוגיה מתקדמת יותר כבר קיימת, והיא מוצלחת יותר מטכנולוגיה "ישנה" זו, המכשיר עם הגל היחיד נותר האפקטיבי והאמין ביותר בשיטות המיפוי המודרניות. בסביבות ימיות רדודות כשנדרש להשיג 100% דיוק, הסונאר עם הגלים הרבים עלול להיות יקר מדי ולא שווה את השימוש במכשיר, ולכן משתמשים במכשיר ה-Single Beam.

עם מכשיר המדידה הורסטילי למיפוי בתימטרי ניתן למדוד מים רדודים ועמוקים כאחד. מכשיר ה-Eco sounder, יחד עם מכשירים מיוחדים נוספים, יכול לתת מידע אמין ומדויק אודות גוף המים הנמדד.

מנתוני המיקום והעומק שנאספו, ניתן ליצור מפת קוים מדויקת המציגה את הטופולוגיה התת ימית של האזור. להדמיה נוספת, ניתן ליצור גם מפות תלת מימד.

מכשיר ה-Eco Sounder

זהו מכשיר מדידה ימית, שנותן מידע אודות מרחק הקרקעית מהמכשיר ע"י מדידת זמן הנסיעה של גל הקול במים, הנקרא גם סונאר פולס. גל הקול נפלט מטרנסדיוסר הממוקם ממש מתחת לפני המים, המכשיר מקשיב להד שחוזר מהקרקעית וכך מודד את המרחק. בפועל, גל הסונאר יפגע בכל דבר העומד בדרכו – דגים, פסולת, צמחיה ומשקעים, אך מכשיר ה-Eco sounder מסוגל לבצע מדידה חד כיוונית ולהגיע לעומקים המדויקים של מאגר המים ע"י הבחנה בתחתית האמיתית לעומת ה"מכשולים" שעומדים בדרכו. המידע מוצג על גבי נייר תרמי מיוחד כדי לספק למודד אמצעי למדידת דיוק הצליל.

המכשיר משתמש בתדרי סונאר שונים לעומקים שונים:

  • 200 קילו הרץ במים רדודים מתחת ל100 מטר – ככל שמהירות הצליל במים מאטה, התדרים נעשים נמוכים יותר.
  • 24-33 קילו הרץ – כאשר מבצעים מדידה בגופי מים עמוקים.
  • תדר משולב 33/200 קילו הרץ – לעיתים קרובות, נשלחים שני תדרים משולבים שהופכים לתדר כפול יחיד. משתמשים בתצורה זו כשהמים מלוכלכים ויש סיכון שהלכלוך במים יכשיל את הבדיקה.

בעזרת טכנולוגיה זו, ניתן למצוא את מידות מאגר המים. מדידת תת ימית למאגרי מים ע"י מד עומק בעל אלומה אחת היא מדויקת ולרוב מתאימה למפרט הטכני שימסור מזמין השירות.

המדידה מבוצעת לאורך קוים ניצבים ובמרחק של עד 10 מטרים בין כל קו. כך נוספים קווי בקרה על פי דרישת הדיוק של המדידה, וכן קוים נוספים לפי החלטת המודד בשטח כדי להגיע לדיוק מירבי.

חברת סישר מיפוי והנדסה מספקת שירותי מדידה תת ימיים למאגרי מים בעזרת מכשירים מתקדמים, ומדידת שטחים ומבנים בעזרת מערכות צילום ומדידה מתקדמות.

יש לכם פרויקט ואתם צריכים מודד מוסמך? השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר מהירה

דילוג לתוכן